College

We appreciate your visit to 1 It s February and you go to the store to buy some food for your pets You have a Great Dane and a Savannah. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer :

Question:

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer: Yes you can afford

Thanks for taking the time to read 1 It s February and you go to the store to buy some food for your pets You have a Great Dane and a Savannah. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

You can afford a month's worth of food for both pets within your budget. Buying the cat 6 weeks' worth of food allows you to purchase 2 weeks' worth of food for the Great Dane. Calculations are based on the prices and amounts provided.

Yes, you can afford a month's worth of food for both your Great Dane and Savannah cat within your $300 budget. If you bought the cat 6 weeks' worth of food, then you can buy your Great Dane 2 weeks' worth of food. Since the cat's food costs $15 and lasts 1 week, 6 weeks' worth would be $90. Given that you have a total budget of $300, you would have $210 left to spend on the Great Dane's food. If the Dane's food costs $60 and lasts 1 week, you can buy 3.5 bags (since $210 ÷ $60 = 3.5).