We appreciate your visit to Micaela and Elisa each improved their yards by planting rose bushes and geraniums They both bought their supplies from the same store Micaela spent 122. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
By solving a system of equations, we can see that each geranium costs 3 dollars.
What is the cost of one geranium?
First, let's define the two variables:
x = price of one rose bush.
y = price of one geranium
Now, with the information on the problem we can write two equations, thus, we will have a system of equations:
$122 = 14*x + 8*y
$120 = 12*x + 12*y
We want to solve that system, if we isolate x on the first equation we will get:
x = ($122 - 8y)/14
Now we can replace this on the other equation:
$120 = 12*($122 - 8y)/14 + 12*y
Now we can solve this for y.
14*$120 = 12*($122 - 8y) + 12*14*y
$1,680 = $1,464 + 72y
($1,680 - $1,464 )/72 = y = $3
Each geranium costs 3 dollars.
If you want to learn more about systems of equations:
https://brainly.com/question/13729904
#SPJ1
Thanks for taking the time to read Micaela and Elisa each improved their yards by planting rose bushes and geraniums They both bought their supplies from the same store Micaela spent 122. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada