Answer :

It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6

Thanks for taking the time to read Nevia spent 0 75 on 1 5 pounds of bananas At this rate how much will 6 pounds of bananas cost. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00