College

We appreciate your visit to Micaela and Elisa each improved their yards by planting rose bushes and geraniums They bought their supplies from the same store Micaela spent 122 on. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Micaela and Elisa each improved their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought their supplies from the same store.

- Micaela spent $122 on 14 rose bushes and 8 geraniums.
- Elisa spent $120 on 12 rose bushes and 12 geraniums.

What is the cost of one geranium?

A. $1
B. $7
C. $3
D. $5

Answer :

Let x be the cost of roses and y be the cost of geraniums
122 = 14x + 8y
120 = 12x + 12y
1) solve for a variable
We can use second equation to find x and plug it in in terms of y
10 = x + y
X = 10 - y
2) plus it into first equation
122= 14(10 - y) + 8y
122 = 140 - 14y + 8y
6y = 18
Y = 3

Thanks for taking the time to read Micaela and Elisa each improved their yards by planting rose bushes and geraniums They bought their supplies from the same store Micaela spent 122 on. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

Answer:

One geranium is $3

Step-by-step explanation:

Let r = roses and g = geraniums

14r + 8g = 122

12r + 12g = 120

Multiply first equation by -3 and the second by 2 (we are trying to get terms that cancel when we add the two equations)

-42r - 24g = -366

+24r + 24g = 240

Add

18r = 126

r = 7, so one rose is $7

Put this into either of the original equations

14(7) + 8g = 122

98 +8g = 122

8g = 24

g = 3, so one geranium is $3