We appreciate your visit to Jill and Kim each improved their yards by planting hostas and geraniums They bought their supplies from the same store Jill spent 101 on 11. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer: the cost of one hosta is $7
the cost of one geramium is $12
Step-by-step explanation:
Let x represent the cost of one hosta.
Let y represent the cost of one geramium.
They bought their supplies from the same store. Jill spent $101 on 11 hostas and 2 geraniums. This means that
11x + 2y = 101 - - - - - - - -1
Kim spent $80 on 8 hostas and 2 geraniums. This means that
8x + 2y = 80 - - - - - - - - -2
We will eliminate y by subtracting equation 2 from equation 1, it becomes
3x = 21
x = 21/3 = 7
Substituting x = 7 into equation 2, it becomes
8 × 7 + 2y = 80
56 + 2y = 80
2y = 80 - 56 = 24
y = 24/2 = 12
Thanks for taking the time to read Jill and Kim each improved their yards by planting hostas and geraniums They bought their supplies from the same store Jill spent 101 on 11. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada