Answer :

The answer is 22 cents

Thanks for taking the time to read Shelly bought 5 pounds of bananas for 1 10 How much did the bananas cost per pound. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!