We appreciate your visit to A grocery store sells bananas for dollars a pound and grapes for dollars a pound Devren buys 3 pounds of bananas and 4 pounds of. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Step-by-step explanation:
Let the price of each pounds of bananas be x andthe price of each pounds of grapes be y.
ATQ,
3x+4y = 10.25 ...(1)
2x+2y = 5.5 ..(2)
Multiply equation (2) by 2.
4x+4y = 11 ...(3)
Now, subtract equation (1) from (3).
4x+4y-(3x+4y) = 11-10.25
4x+4y-3x-4y = 0.75
x = 0.75
Put the value of x in equation (2)
2(0.75)+2y = 5.5
1.5+2y = 5.5
2y = 5.5 - 1.5
2y = 4
y = 2
So, there are 0.75 pounds of bananas and 2 pounds of grapes.
Thanks for taking the time to read A grocery store sells bananas for dollars a pound and grapes for dollars a pound Devren buys 3 pounds of bananas and 4 pounds of. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada