We appreciate your visit to You prepare the direct materials purchase budget for Clair Jams and Jellies In June the company plans to sell 134 cases of peach jam each. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
A: $20,213
Explanation:
Required Inventory at end of June = 200 pounds
Leftover inventory from May = 80 pounds
Jars sold in June = 134 cases x 14 jars/case = 1,876 jars
The total amount required for each jar is the sum of the amount per jar plus wastage and spoilage:
[tex]R=0.70+0.30+0.25 = 1.25\ pounds/jar[/tex]
The total amount of pounds needed to be bought in June is the weight required for all the 1,876 jars, plus the required Inventory at end of June minus the leftover inventory from May:
[tex]N=1.25*1,876 +200-80\\N=2,465\ pounds[/tex]
The reported amount for direct materials purchase budget (DM) for peach jam is given by:
[tex]DM =2,465*\$8.20\\DM=\$20,213[/tex]
Thanks for taking the time to read You prepare the direct materials purchase budget for Clair Jams and Jellies In June the company plans to sell 134 cases of peach jam each. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada