We appreciate your visit to 2 Castel and Sumalee each improved their yards by planting rose bushes and ornamental grass They bought their supplies from the same store Castel spent. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

2) Castel and Sumalee each improved their yards by planting rose bushes and ornamental grass.They bought their supplies from the same store. Castel spent $69 on 5 rose bushes and 8 bunchesof ornamental grass. Sumalee spent $42 on 2 rose bushes and 8 bunches of ornamental grass.What is the cost of one rose bush and the cost of one bunch of ornamental grass?#2

2 Castel and Sumalee each improved their yards by planting rose bushes and ornamental grass They bought their supplies from the same store Castel spent

Answer :

Let the cost of rose bushes is x.

Let the cost of a bunch of ornamental grass is y.

It is given that,

Castel spent $69 on 5 rose bushes and 8 bunches of ornamental grass.

That is,

5x+8y=69.

Sumalee spent $42 on 2 rose bushes and 8 bunches of ornamental grass.

That is,

2x+8y=42.

To find x and y:

Subtracting these two equations we get,

[tex]\begin{gathered} 5x+8y=69 \\ -2x-8y=-42 \\ _{---------------} \\ 3x=27 \\ x=9 \end{gathered}[/tex]

Substitute x=9 in second equation we get,

[tex]\begin{gathered} 2(9)+8y=42 \\ 18+8y=42 \\ 8y=24 \\ y=3 \end{gathered}[/tex]

Hence, the cost of rose bushes is $9 and the cost of a bunch of ornamental grass is $3.

Thanks for taking the time to read 2 Castel and Sumalee each improved their yards by planting rose bushes and ornamental grass They bought their supplies from the same store Castel spent. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada