We appreciate your visit to A man buys 2 varieties of rice the first at Rs 65 per kilo and the second at Rs 72 per kilo After thoroughly mixing. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
6
Step-by-step explanation:
You want the number of kilos of rice at ₹65 per kg that are mixed with rice at ₹72 per kg such that sale of 21 kg of the mixture at ₹84 results in a 20% profit.
Setup
Let x represent the number of kg of ₹65 rice. Then (21-x) is the number of kg of ₹72 rice. The purchase price is multiplied by 1.20 to find the selling price. The total revenue from sales is ...
(65x +72(21-x))×1.20 = 84×21
Solution
Simplifying the equation gives ...
1.20×72×21 -1.20×7x = 84×21 . . . . . . . eliminate parentheses
1814.40 -8.4x = 1764 . . . . . . . . . . . simplify the products
50.4 = 8.4x . . . . . . . . . . . . . . . . subtract 1764-8.4x
6 = x . . . . . . . . . . . . . . . . . . divide by 8.4
6 kilos of ₹65/kg rice were bought for the mix.
Thanks for taking the time to read A man buys 2 varieties of rice the first at Rs 65 per kilo and the second at Rs 72 per kilo After thoroughly mixing. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada