Fluxmaster Fluxmaster
  • 16-04-2024
  • Mathematics
High School

We appreciate your visit to A 16 oz bottle of water costs 1 44 What is the cost per ounce A 0 18 oz B 0 90 oz C 1. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?

A. $0.18/oz
B. $0.90/oz
C. $1.78/oz
D. $0.09/oz

Answer :

katncoco42 katncoco42
  • 09-02-2024
1.44 divided by 16=0.09.

Thanks for taking the time to read A 16 oz bottle of water costs 1 44 What is the cost per ounce A 0 18 oz B 0 90 oz C 1. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

  • Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
  • The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
  • Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.

Rewritten by : Barada

Answer Link
Lsjepitts1 Lsjepitts1
  • 30-07-2024
144/16=9, 9 oz is the answer
Answer Link

Other Questions

Could someone explain the rise of water in a glass capillary tube
Find 1.57 +0.36. There are Are there enough hundredths to make a
An athlete spends 75 minutes a day on a cardio workout and
How was Adolf Hitler different from Joseph Stalin?
Find the H.C.F. of the following numbers by the prime factorization method:
Which statement BEST describes how rulers such as Cyrus the Great and
What was the name of the record label formed by The Beatles?
What is capsizing of boats most often caused by? A. Strong winds
The total journey time from Reading to Worle is always the same.
Identify the only premolar that typically has two roots (occasionally three, with