High School

We appreciate your visit to Sarai purchased 1 frac 12 13 pounds of apples bananas and kiwis for a fondue party Apples cost 3 50 per pound bananas cost 0. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Sarai purchased \(1 \frac{12}{13}\) pounds of apples, bananas, and kiwis for a fondue party. Apples cost $3.50 per pound, bananas cost $0.75 per pound, and kiwis cost $2 per pound. If the number of pounds of apples purchased was \(1 \frac{6}{4}\) more than the number of pounds of bananas purchased and she spent $33 in total, how many pounds of each type of fruit did she purchase?

Answer :

She purchases 6.64 pounds of apples, 2.48 pounds of bananas, and 3.96 pounds of kiwis.

What is the addition operation?

In mathematics, the addition operation Values on each side of the operator are added.

Sarai purchased 13 1/12 pounds of apples, bananas, and kiwis for a fondue party.

The number of pounds of apples purchased was 4 1/6 more than the number of pounds of bananas purchased and

Let the number of pounds of bananas and kiwis would be x and y respectively

As per the given information,

x + 4 1/6 + x + y = 13 1/12

2x + y = 13 1/12 - 4 1/6

2x + y = 13.08 - 4.16

2x + y = 8.91

y = 8.91 - 2x ....(i)

Apples cost $3.50 per pound, bananas cost $0.75 per pound, and kiwis cost $2 per pound and she spent $33 in total.

(3.50)(x + 4 1/6) + 0.75x + 2y = 33

3.50x + 14.56 + 0.75x + 2y = 33

4.25x + 2y = 18.44

Substitute the value of equation (i) in the above equation,

4.25x + 2(8.91 - 2x) = 18.44

4.25x + 17.82 - 4x = 18.44

0.25x = 0.62

x = 0.62/0.25

x = 2.48

The number of pounds of bananas is 2.48

So the number of pounds of apples is 2.48 + 4.16 = 6.64

So the number of pounds of kiwis is 13.08 - 2.48 - 6.64 = 3.96

Hence, she purchases 6.64 pounds of apples, 2.48 pounds of bananas, and 3.96 pounds of kiwis.

Learn more about the arithmetic operations here:

brainly.com/question/25834626

#SPJ1

Thanks for taking the time to read Sarai purchased 1 frac 12 13 pounds of apples bananas and kiwis for a fondue party Apples cost 3 50 per pound bananas cost 0. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada