High School

We appreciate your visit to Janet is comparing prices of bottled drinks She finds one bottle of water that costs 1 92 and contains 12 ounces She then finds one. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Janet is comparing prices of bottled drinks. She finds one bottle of water that costs $1.92 and contains 12 ounces. She then finds one bottle of soda that costs $2.40 and contains 16 ounces. Which bottle costs less per ounce?

(Provide a short answer response.)

Answer :

Answer:

1 ounces of water= $0.16

1 ounces of soda= $0.15

Water costs $0.16 per ounces while soda costs $0.15 per ounces which means soda costs less than water per ounces.

Thanks for taking the time to read Janet is comparing prices of bottled drinks She finds one bottle of water that costs 1 92 and contains 12 ounces She then finds one. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada