We appreciate your visit to Heather and Amanda each improved their yards by planting rose bushes and geraniums They bought their supplies from the same store Heather spent 50 on. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
- rose bush: $7
- geranium: $12
Step-by-step explanation:
You want the cost of one each of a rose bush and a geranium if 2 rose bushes and 3 geraniums cost $50, and 6 rose bushes and 12 geraniums cost $186.
Setup
Letting r and g represent the costs of a rose bush and a geranium, respectively, the two purchases can be represented by ...
2r +3g = 50
6r +12g = 186
Solution
Subtracting 3 times the first equation from the second, we have ...
(6r +12g) -3(2r +3g) = (186) -3(50)
3g = 36 . . . . . . simplify
g = 12 . . . . . . . divide by 3
Then the cost of a rose bush can be found using the first equation:
2r +3(12) = 50
2r = 14 . . . . . . . . . . subtract 36
r = 7 . . . . . . . . . . . divide by 2
The cost of a rose bush is $7; the cost of a geranium is $12.
Thanks for taking the time to read Heather and Amanda each improved their yards by planting rose bushes and geraniums They bought their supplies from the same store Heather spent 50 on. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada