High School

We appreciate your visit to Use the information given below to compare the cost of operating a vehicle for one month 4 weeks for three different car owners Joe Tim. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Use the information given below to compare the cost of operating a vehicle for one month (4 weeks) for three different car owners.

Joe, Tim, and Sue each own a car.

1. Workdays per month:
- Joe works 5 days each week.
- Tim works 4 days each week.
- Sue works 3 days each week.
How many workdays (round trips) does each person have per month?

2. Round trip miles per month:
- Joe drives 30 miles round trip to work.
- Tim drives 40 miles round trip to work.
- Sue drives 18 miles round trip to work.
How many round trip miles does each driver make per month?

3. Cost of gas per month:
- Each driver estimates gas at 20 miles per gallon and $1.80 per gallon.
What is the cost for gas to go to work for each driver?

4. Insurance cost per month:
- Joe pays $1,920 a year for insurance.
- Tim pays $3,000 a year for insurance.
- Sue pays $1,080 a year for insurance.

5. Maintenance cost per month:
- Joe pays $1,200 a year for maintenance.
- Tim pays $360 a year for maintenance.
- Sue pays $596 a year for maintenance.

What is the total cost per month for each driver?

Answer :

Joe drives 20 round trips at 30 miles each that is 600 miles a month.

Tim drives 16 round trips at 40 miles each that is 640 miles a month.

Sue drives 12 round trips at 18 miles each that is 216 miles a month.

What is Unitary Method?

The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.

For example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.

12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.

As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.

This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.

Given:

Joe:

He spends on Gas

= (600/20)(1.80)

= $54

He spends on insurance

= (3000+360)/12

= $280

Joe Spends on car

= $260+$54

= $314

Tim:

He spends on Gas

= (640/20)(1.80)

= $57.60

He spends on insurance

= (1920+1200)/12

= $260

Tim Spends on car

= $280+$57.60

= $337.60

Sue:

He spends on Gas

= (216/20)(1.80)

= $19.44

He spends on insurance

= 1080+596)/12

= $139.67

Sue Spends on car

= $139.67+$19.44

= $159.

Learn more about Unitary Method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2

Thanks for taking the time to read Use the information given below to compare the cost of operating a vehicle for one month 4 weeks for three different car owners Joe Tim. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

Joe drives 20 round trips per month; at 30 miles each that is 600 miles a month.
Tim drives 16 round trips per month; at 40 miles each that is 640 miles a month.
Sue drives 12 round trips per month; at 18 miles each that is 216 miles a month.

Joe spends (600/20)(1.80) = $54 per month on gas.
Tim spends (640/20)(1.80) = $57.60 per month on gas.
Sue spends (216/20)(1.80) = $19.44 per month on gas.

Joe spends (1920+1200)/12 = $260 per month on insurance and maintenance.
Tim spends (3000+360)/12 = $280 per month on insurance and maintenance.
Sue spends (1080+596)/12 = $139.67 per month on insurance and maintenance.

Joe spends a total of $260+$54 = $314 per month on his car.
Tim spends a total of $280+$57.60 = $337.60 per month on his car.
Sue spends a total of $139.67+$19.44 = $159.11 per month on her car.