High School

We appreciate your visit to Emily needs to rent a vehicle to drive to the beach She has two choices Vicky s Vehicles 30 base price and 4 per mile. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Emily needs to rent a vehicle to drive to the beach. She has two choices:

- Vicky's Vehicles: $30 base price and $4 per mile
- Rick's Rentals: $50 base price and $2 per mile

If you wanted to drive 15 miles, which rental place would be cheaper?

Answer :

Answer:

Vicky vehicle is cheaper

Thanks for taking the time to read Emily needs to rent a vehicle to drive to the beach She has two choices Vicky s Vehicles 30 base price and 4 per mile. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

Rick's rental place would be cheaper as compared to Vicky's rental place.

What is base price?

The basic cost of something without adding anything extra.

Formula for calculating price of many objects if the cost price of one item is given

cost of many objects = cost of one object × number of objects

According to the given question

Emily has two choices.

Vicky's Vehicles:

base price = $30

price for 1 mile = $4

therefore,

price for 15 miles = 15×$4= $60

and total price = $60+base price = $60+$30 = $90

Rick's Vehicles:

base price = $50

price for 1 mile = $2

therefore,

price for 15 miles = 15×$2=$30

and, total price = $30+$50 = $80

⇒ Rick's Vehicles rental place is cheaper as compared to Vicky's rent vehicle.

Learn more about the total price and base price here:

https://brainly.in/question/47541910

#SPJ2