High School

We appreciate your visit to Castel and Kali are selling wrapping paper for a school fundraiser Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls of holiday wrapping paper. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Castel and Kali are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls of holiday wrapping paper.

- Castel sold 2 rolls of plain wrapping paper and 5 rolls of holiday wrapping paper for a total of $89.
- Kali sold 9 rolls of plain wrapping paper and 10 rolls of holiday wrapping paper for a total of $213.

What is the cost of one roll of plain wrapping paper and one roll of holiday wrapping paper?

Answer :

Answer:

Plain is $7 and Holiday is $15

Step-by-step explanation:

Castel: 2p + 5h = 89

Kali: 9p + 10h = 213

Double Castel's: 4p + 10h = 178

Subtract fro Kali's 9p + 10h = 213

- 4p + 10h = 178

5p = 35

p = 7 Plain is $7

Substitute 7 into one of the equations and solve for h:

2(7) + 5h = 89

14 + 5h = 89

5h = 75

h = 15 Holiday is $15

Thanks for taking the time to read Castel and Kali are selling wrapping paper for a school fundraiser Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls of holiday wrapping paper. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada