We appreciate your visit to An ice cream shop sells 2 scoops of ice cream for 6 What would be the cost for 9 scoops of ice cream. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer: 27
Step-by-step explanation:
If 2 scoops of ice cream cost $6, then 1 scoop of ice cream costs $6/2 = $3.
So, 9 scoops of ice cream would cost 9 x $3 = $27.
Thanks for taking the time to read An ice cream shop sells 2 scoops of ice cream for 6 What would be the cost for 9 scoops of ice cream. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada
Answer:
27$
Step-by-step explanation:
If two wcoops of ice crewm cost 6$ them one scoop would cost 3$ because 6/2 =3. If one scoop costs 3$ then 9 scoops would cost 9x3 so 27$