High School

We appreciate your visit to Each serving of salad dressing uses 3 tablespoons of olive oil and 1 tablespoon of vinegar A tablespoon of olive oil costs 0 13 and. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Each serving of salad dressing uses 3 tablespoons of olive oil and 1 tablespoon of vinegar. A tablespoon of olive oil costs $0.13 and a tablespoon of vinegar costs $0.04. What is the cost of [tex]$x$[/tex] servings of dressing in dollars?

Answer :

The cost of x servings of dressing in dollars will be $0.43x.

According to the question,

We have the following information:

Each serving of salad dressing uses 3 tablespoons of olive oil and 1 tablespoon of vinegar.

Cost of 1 tablespoon of olive oil = $0.13

Cost of 1 tablespoon of vinegar = $0.04

So,

The cost of each serving of salad = Cost of 3 tablespoons of olive oil + cost of 1 tablespoon of vinegar

The cost of each serving of salad = 3*0.13 + 0.04

The cost of each serving of salad = $(0.39+0.04)

The cost of each serving of salad = $0.43

Now,

The cost of x servings of salad = $0.43x

(Note that if we have to find the cost of more than 1 product than the number has to be multiplied with the cost of one product.)

Hence, the cost of x servings of salad dressing is $0.43x.

To know more about cost here

https://brainly.com/question/15135554

#SPJ1

Thanks for taking the time to read Each serving of salad dressing uses 3 tablespoons of olive oil and 1 tablespoon of vinegar A tablespoon of olive oil costs 0 13 and. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada