High School

We appreciate your visit to Ricki is working a part time job this summer The table shows how many hours she worked each day during her first week Monday 4. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Ricki is working a part-time job this summer. The table shows how many hours she worked each day during her first week:

- Monday: 4 hours
- Tuesday: 0 hours
- Wednesday: 5 hours
- Thursday: 5 hours
- Friday: 0 hours
- Saturday: 3 hours
- Sunday: 3 hours

This week is representative of how many hours Ricki will work each week during the summer. If she earns $9 per hour and there are 12 weeks during her summer, what will Ricki’s gross earnings be? Explain your reasoning.

Answer :

She will earn $2160 in 12 weeks.

What is Unitary Method?

The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.

For example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.

12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.

As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.

This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.

Given:

Ricki work = 4+5+5+3+3= 20 hours

For 12 weeks she works

= 12 x 20

= 240 hours

If she earns = $9 in one week

So, She will earn

= 240 x 9

= $2160 in 12 weeks.

Learn more about unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2

Thanks for taking the time to read Ricki is working a part time job this summer The table shows how many hours she worked each day during her first week Monday 4. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

Answer:

$2160

Step-by-step explanation:

total hours worked: 20

therefore 20hours×12weeks=240 hours in 12 weeks

240hrs×$9.00 per hr= $2160