High School

We appreciate your visit to While at Kroger you notice that Oat Bran Cereal comes in a 30 oz size for 4 50 1 What is the unit price for. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

While at Kroger, you notice that Oat Bran Cereal comes in a 30 oz. size for $4.50.

1. What is the unit price for the 30 oz. box?
2. Comparing the 12 oz. and 30 oz. sizes of Oat Bran cereal, which box is a better value?

Calculate the unit price for the 30 oz. box and determine which box offers the better value.