We appreciate your visit to Martha spent 2 90 on 3½ pounds of bananas How much did she spend on each pound of bananas. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
$0.83 a pound of bananas
Step-by-step explanation:
There are 3.5 pounds of banana, and $2.90 needs to be split between each pound equally.
2.90/3.5 = 0.82857142857, which when simplified means .83.
Check:
3*.83 = 2.49
.82857142857142857/2 = 0.41428571428, aka 0.41.
added together, 2.49+.41 = 2.90
if you want to solve problems like this in the future, just divide the cost over amount (cost/amount) lol
Thanks for taking the time to read Martha spent 2 90 on 3½ pounds of bananas How much did she spend on each pound of bananas. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada
Step-by-step explanation:
this is the price for 3 1/2 pounds of bananas.
to get the price for 1 pound we need to divide it by 3 1/2.
formally we do that by first converting both arguments (3 1/2 and 2.90) into full fractions :
3 1/2 = (3×2 + 1)/2 = 7/2
2.9 = 29/10
so, we have to do
29/10 / 7/2 = 29/10 × 2/7 = (29×2) / (10×7) =
= 29 / (5×7) = 29/35 =
= 0.828571429... ≈ $0.83
she spent about $0.83 on each pound of bananas.