We appreciate your visit to Jenny Johnston bought some apples for 79 cents per pound and twice as many pounds of bananas for 39 cents per pound If her total. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
This is an algebra problem. We let x be the variable for the number of pounds of apples bought, and y be the number of pounds of bananas bought. From the descriptions, the formulas that we can formulate are:
y = 2x --> eqn 1
0.79x + 0.39y = 7.58 --> eqn 2
Substituting eqn 1 to eqn 2:
0.79x + 0.39(2x) = 7.58
Solving for x,
x = 4.828 pounds of apples
y = 2x = 2(4.828) = 9.656 pounds of bananas bought
y = 2x --> eqn 1
0.79x + 0.39y = 7.58 --> eqn 2
Substituting eqn 1 to eqn 2:
0.79x + 0.39(2x) = 7.58
Solving for x,
x = 4.828 pounds of apples
y = 2x = 2(4.828) = 9.656 pounds of bananas bought
Thanks for taking the time to read Jenny Johnston bought some apples for 79 cents per pound and twice as many pounds of bananas for 39 cents per pound If her total. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada