We appreciate your visit to Jean and Sarah are buying tubs of ice cream 2 scoops of ice cream are twice the price of 1 scoop of ice cream Jean. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
Let x represent the cost of 1 scoop of ice cream. Since the cost of 2 scoops of ice cream are twice the price of 1 scoop of ice cream, therefore the cost of 2 scoops of ice cream = 2x
Jean buys 4 tubs with 2 scoops in them and 2 tubs with 1 scoop each. Therefore the money spent by Jean is:
Money spent by Jean = 4(2x) + 2(x) = 8x + 2x = 10x
Sarah buys 2 tubs of 2 scoops and 4 tubs of 1 scoop. The money spent by Sarah is:
Money spent by Sarah = 2(2x) + 4(x) = 4x + 4x = 8x
Sarah spends 2.50 € less than Jean. Therefore:
Money spent by Sarah = Money spent by Jean - 2.5
8x = 10x - 2.5
2x = 2.5
x = €1.25
Therefore the cost of 1 scoop of ice cream is €1.25, the cost of 2 scoops of ice cream is €2.50.
Money spent by Jean = 10x = 10(1.25) = €12.5
Money spent by Sarah = 8x = 8(1.25) = €10
Thanks for taking the time to read Jean and Sarah are buying tubs of ice cream 2 scoops of ice cream are twice the price of 1 scoop of ice cream Jean. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada