High School

We appreciate your visit to Paul spent 72 on 4 day lilies and 7 geraniums Megan spent 128 on 10 day lilies and 11 geraniums Find the cost of one. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Paul spent $72 on 4 day-lilies and 7 geraniums. Megan spent $128 on 10 day-lilies and 11 geraniums. Find the cost of one day-lily and the cost of one geranium.

Answer :

The cost of one day-Lilly is found to be $4 and the cost of one geranium is found to be $8. Therefore, Paul spent about $16 for day-Lilly and $56 for geranium. And Megan spent about $40 for day-Lilly and $88 for geranium.

Two or more algebraic equations that have a common variable and are solved simultaneously are referred to as simultaneous equations. We can find the answers to both unknowns if we have two separate equations with the same two unknowns in each. Here, we'll employ the addition-and-subtraction or elimination method.

Let's consider the cost of day-Lilly as x and the cost of geranium as y. The cost spent by Paul is written as 4x+7y=$72 and Megan is written as 10x+11y=$128.

Solving these two equations for x and y,

[tex]\begin{aligned}40x+70y = \$720\\\underline{40x+44y=\$512}\\26y=\$208\\y=\$8 \end{aligned}[/tex]

Substitute the value of y in equation 4x+7y=$72 to get the value of x,

[tex]\begin{aligned}4x+7(8)&=\$72\\4x&=\$16\\x&=\$4\end{aligned}[/tex]

The answers are $4 and $8.

To know more about simultaneous equations:

https://brainly.com/question/16763389

#SPJ4

Thanks for taking the time to read Paul spent 72 on 4 day lilies and 7 geraniums Megan spent 128 on 10 day lilies and 11 geraniums Find the cost of one. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada