High School

We appreciate your visit to Carson runs a farm stand that sells strawberries and bananas Each pound of strawberries sells for 3 and each pound of bananas sells for 1. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Carson runs a farm stand that sells strawberries and bananas. Each pound of strawberries sells for $3, and each pound of bananas sells for $1.50. Carson sold 4 times as many pounds of strawberries as pounds of bananas, and he made $135 altogether. Graphically solve a system of equations to determine the number of pounds of strawberries sold, [tex]x[/tex], and the number of pounds of bananas sold, [tex]y[/tex].

Answer :

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

40 lb strawberries and 10 lb bananas

Step-by-step explanation:

3x +1.50y = 135 [Total from sales]

x = 4y [Strawberry pounds are 4 times banana pounds]

Hence, Solution → (x, y) = (40, 10)

[tex][CloudBreeze][/tex]

Thanks for taking the time to read Carson runs a farm stand that sells strawberries and bananas Each pound of strawberries sells for 3 and each pound of bananas sells for 1. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada