Electra Electra
  • 30-06-2024
  • Mathematics
High School

We appreciate your visit to What is the better buy A 30 oz for 2 99 B 15 oz for 1 49. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

What is the better buy?

A. 30 oz for $2.99

B. 15 oz for $1.49

Answer :

26clycan 26clycan
  • 21-03-2025

Answer:

The 30 oz option for $2.99 is the better buy. It costs $0.10 per ounce, whereas the 15 oz option costs $0.10 per ounce.

Thanks for taking the time to read What is the better buy A 30 oz for 2 99 B 15 oz for 1 49. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

  • Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
  • The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
  • Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.

Rewritten by : Barada

Answer Link

Other Questions

What is the equivalent ratio to 156:390?
Water rises to a height of 3.2 cm in a glass capillary
A person who buys a franchise has the same level of control
Solve the missing elements for each problem. Use 3.14 for \(\pi\). 1)
Q: The central angle of sector E is 71 degrees and the
The following test scores were recorded for a student: 99, 69, 96,
Digital radiography cassettes are also known as ____________. A. Photomultiplier tubes B.
What is the goal of an insider threat program in cyber awareness
Write the equation in one variable for the statement:"The sum of a
Three boxes weighing 128 pounds each and one box weighing 254 pounds