High School

We appreciate your visit to Apples sell for 1 90 per pound and bananas sell for 0 75 per pound Troy bought some apples and some bananas Together they weighed. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Apples sell for $1.90 per pound, and bananas sell for $0.75 per pound. Troy bought some apples and some bananas. Together, they weighed 3.8 pounds and cost $5.84.

How many pounds of apples and how many pounds of bananas did Troy buy?

A. 2.6 pounds of apples; 1.2 pounds of bananas

B. 1.9 pounds of apples; 1.9 pounds of bananas

C. 1.5 pounds of apples; 2.3 pounds of bananas

D. 1.2 pounds of apples; 2.6 pounds of bananas

Answer :

Answer:

c

Step-by-step explanation:

x=amount of apples bought. (in pounds)

y=amount of bananas boutht (in pounds)

We can suggest this system of equations:


x+y=3.8

1.9x+0.75y=5.84


We can solve this system of euqtions by substitution method.

x+y=3.8 ⇒ y=3.8-x


1.9x+0.75(3.8-x)=5.84

1.9x+2.85-0.75x=5.85

1.15x=5.84-2.85

1.15x=2.99

x=2.99/1.15

x=2.6


y=3.8-x

y=3.8-2.6

y= 1.2


Thanks for taking the time to read Apples sell for 1 90 per pound and bananas sell for 0 75 per pound Troy bought some apples and some bananas Together they weighed. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada