We appreciate your visit to Jennifer and Chelsea each improved their yards by planting rose bushes and geraniums They bought their supplies from the same store Jennifer spent 146 on. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
$15.00
Step-by-step explanation:
Suppose 1 rose bush costs r dollars,
Suppose 1 geranium costs g dollars.
Here are 2 equations:
1)6r+14g=146
3r+7g=73
2)r+7g=57
r=57-7g
Put 2) in 1)
3(57-7g)+7g=73
171-21g+7g=73
98=14g
g=7
r=8
7+8=$15.00
Hope I helped!
Thanks for taking the time to read Jennifer and Chelsea each improved their yards by planting rose bushes and geraniums They bought their supplies from the same store Jennifer spent 146 on. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada