High School

We appreciate your visit to Carson runs a farm stand that sells strawberries and bananas Each pound of strawberries sells for 3 and each pound of bananas sells for 1. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Carson runs a farm stand that sells strawberries and bananas. Each pound of strawberries sells for $3, and each pound of bananas sells for $1.50. Carson sold 4 times as many pounds of strawberries as pounds of bananas, and he made $135 altogether.

Graphically solve a system of equations to determine the number of pounds of strawberries sold, \(x\), and the number of pounds of bananas sold, \(y\).