High School

We appreciate your visit to You make and sell 50 flags for 10 each Each flag requires 4 50 worth of fabric You pay 12 99 for a kit to. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

You make and sell 50 flags for $10 each. Each flag requires $4.50 worth of fabric. You pay $12.99 for a kit to punch holes to hang the flags. Your expenses (in dollars) are given by the expression [tex]4.50m + 12.99[/tex] where [tex]m[/tex] is the number of flags you make. Your income is given by the expression [tex]10s[/tex] where [tex]s[/tex] is the number of flags you sell. Your profit is equal to the difference between your income and your expenses.

a. You make 50 flags and sell 38 of them. Find your income and your expenses. Then find your profit.

b. Explain how you could use a single expression to determine your profit.

Answer :

a) The expenses are $237.99, the income is $380, and the profit is $142.01

b) P = $10*s - ($4.50*m + $12.99)

How to find the income and the expenses?

We define the income (or revenue) as what you win for selling the items, while the expenses are the costs you have to produce and sell the items.

  • Here we know that each flag is sold for $10.
  • We also know that each flag costs $4.50 to make, and it is a fixed cost of $12.99 to make the flags.

a) If you make 50 flags, then the total expenses are:

E = 50*$4.50 + $12.99 = $237.99

And if you sell 38 of these flags, the income is:

I = 38*$10 = $380

Finally, the profit is the difference between the income and the expenses, so we get:

P = I - E = $380 - $237.99 = $142.01

b) So, let's define two variables:

s = number of flags that you sell.

m = number of flags that you make.

Then the income is:

I = $10*s

the expenses are:

E = $4.50*m + $12.99

Then the expression for the profit can be written as:

P = $10*s - ($4.50*m + $12.99)

If you want to learn more about profit:

https://brainly.com/question/25623677

#SPJ1

Thanks for taking the time to read You make and sell 50 flags for 10 each Each flag requires 4 50 worth of fabric You pay 12 99 for a kit to. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada