We appreciate your visit to 6 6 oz for 2 50 or 30 oz for 11 29 Which one is better. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
30 oz for $11.29
Step-by-step explanation:
We can find the unit cost for each and compare.
We need both in dollars per ounce, so we divide the number of dollars by the number of ounces for each case.
6.6 oz for $2.50
Unit cost = $2.50 / 6 oz = 0.41666... $/oz
30 oz for $11.29
Unit cost = $11.29 / 30 oz = 0.376333... $/oz
At $0.38/oz, 30 oz for $11.29 is a better buy than 6.6 oz for $2.50 which is $0.42/oz.
Answer: 30 oz for $11.29
Thanks for taking the time to read 6 6 oz for 2 50 or 30 oz for 11 29 Which one is better. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada