Answer :

Answer:

30 oz for $11.29

Step-by-step explanation:

We can find the unit cost for each and compare.

We need both in dollars per ounce, so we divide the number of dollars by the number of ounces for each case.

6.6 oz for $2.50

Unit cost = $2.50 / 6 oz = 0.41666... $/oz

30 oz for $11.29

Unit cost = $11.29 / 30 oz = 0.376333... $/oz

At $0.38/oz, 30 oz for $11.29 is a better buy than 6.6 oz for $2.50 which is $0.42/oz.

Answer: 30 oz for $11.29

Thanks for taking the time to read 6 6 oz for 2 50 or 30 oz for 11 29 Which one is better. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada