Middle School

We appreciate your visit to Pt 1 Write an algebraic expression that Marshall can use to determine the total cost of buying a watermelon that Watermelons weighs w pounds and. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Pt. 1- Write an algebraic expression that Marshall

can use to determine the total cost of buying

a watermelon that

Watermelons

weighs w pounds and

$0.68 per lo

some tomatoes that

weigh t pounds. How

Tomatoes

$3.25 per lb

much will it cost to

buy a watermelon that

weighs 182 pounds

and 5 pounds of

tomatoes?


Pt. 2 - How much will it all cost?

Answer :

Answer:

The answer is that the cost will be a total of $142.05. That is $125.80 for Watermelon that weighs 185 lbs and $16.25 for 5 lbs of tomatoes.

Step-by-step explanation:

Given: Watermelons are .68 / lb and tomatoes are 3.25 / lb.

Let w = watermelon weight and tomato weight.

An equation would be:

.68w + 3.25t = Total cost

For 185 lb of Watermelon and 5 lbs of tomatoes:

.68(185) + 3.25(5) =

$125.80 + $16.25 = $142.05

(Hope this helps. Btw, I am the first to answer!!)

Thanks for taking the time to read Pt 1 Write an algebraic expression that Marshall can use to determine the total cost of buying a watermelon that Watermelons weighs w pounds and. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

OKAY IT WOULD BE 142.05 SORRY IF IM WRONG.