We appreciate your visit to Mo bought more apples than Pete Pete bought 14 apples and each apple costs 0 25 Write an expression to show how much money Mo. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
Pete bought =14 apples
Mo bought = 14+ 1 = 15 apple (as Mo bought a means 1 apple more than Pete)
Each apple cost $0.25
So 15 apples cost = $(15 x 0.25) = $ 3.75
Step-by-step explanation:
Thanks for taking the time to read Mo bought more apples than Pete Pete bought 14 apples and each apple costs 0 25 Write an expression to show how much money Mo. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada
Answer:
M>3.50
Step-by-step explanation:
14×.25=3.5
As she bought more, M>3.50 is appropriate.