We appreciate your visit to The local grocery store sells different sizes of peanut butter Find the unit prices for each size container and then identify the best deal 12. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
0.35
0.30
0.33
28oz
Step-by-step explanation:
Thanks for taking the time to read The local grocery store sells different sizes of peanut butter Find the unit prices for each size container and then identify the best deal 12. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada
The unit price for each size container is for a 12oz container $195.6, For a 28 oz container is $10.64.
What is an expression?
Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication and division.
Numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping can all be represented by mathematical symbols, which can also be used to indicate the logical syntax's order of operations and other features.
The price of the unit container will be calculated as:-
12 oz: $ per oz 16.3.
The price of unit container is, = 12 x 16.3 = $195.6
$0.38 per oz 28 oz
The price of unit container is, = 28 x 0.38 = $10.64
To know more about Expression follow
https://brainly.com/question/723406
#SPJ5