We appreciate your visit to Micah is keeping track of how much he spends this month on gas In the first week he bought tex x tex gallons of gas. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
Micah bought 11 gallons of gas in the first week and 8 gallons of gas in the second week
Step-by-step explanation:
Let x be the number of gallons Micah bought the first week. In the second week, he bought 3 fewer gallons of gas than the first week, so he bought x-3 gallons in the second week.
In the first week, he bought x gallons of gas at $2.39 per gallon and paid $2.39x. In the second week, he bought x-3 gallons of gas at $2.49 per gallon and paid $2.49(x-3). This month, he has spent a total $46.21 on gas.
Hence,
[tex]2.39x+2.49(x-3)=46.21\\ \\239x+249(x-3)=4,621\ [\text{Multiplied by 100}]\\ \\239x+249x-747=4,621\\ \\488x=4,621+747\\ \\488x=5,368\\ \\x=11\\ \\x-3=11-3=8[/tex]
Thanks for taking the time to read Micah is keeping track of how much he spends this month on gas In the first week he bought tex x tex gallons of gas. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada
Answer:
Micah bought 11 gallons in the first week and 8 gallons in the second week.
Step-by-step explanation:
In the first week, he bought x gallons of gas at $2.39 per gallon, making a total amount of [tex]2.39x[/tex].
In the second week, he bought 3 fewer gallons of gas than the first week at $2.49 per gallon.
Amount becomes [tex](x-3)2.49[/tex]
And he has spent a total $46.21 on gas.
Equation becomes:
[tex]2.39x+(x-3)2.49=46.21[/tex]
Solving for x now;
[tex]2.39x+2.49x-7.47=46.21[/tex]
=> [tex]4.88x=46.21+7.47[/tex]
=> [tex]4.88x=53.68[/tex]
x = 11
And for second week he bought [tex]11-3=8[/tex] gallons
Micah bought 11 gallons in the first week and 8 gallons in the second week.