Answer :

12 oz for 2.68 = .22 per unit
16 oz for 2.49 = .16 per unit

the 16 oz for 2.49 is your better deal

Thanks for taking the time to read Determine the better buy 12 oz for 2 69 or 16 oz for 2 49. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

The better buy is "16 oz. for $2.49". This can be found by dividing $2.69 by 12 and getting about $0.22 (amount per ounce) and dividing $2.49 by 16 and getting about $0.16 (amount per ounce).