Middle School

We appreciate your visit to If Matt buys a cola for 1 69 and gets a refill 3 times at a cost of 0 45 each which answer best fits. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

If Matt buys a cola for $1.69 and gets a refill 3 times at a cost of $0.45 each, which answer best fits the problem?

A. $1.69 + 3 \times 0.45$
B. $1.69 + 3.45$
C. $1.69 + 0.45 \times 3$
D. $3 - 1.69 + 0.45$

Answer :

First of all, the problem is poorly written. It wants you to find "the answer to
the problem", but it doesn't tell you what the question is. Maybe the question
is: "How much did Matt spend altogether on cola?", but it never says that.

Furthermore, the answer to that question doesn't appear in the list of choices.

Matt spends ($1.69) plus ($.45 three times).

Total cost = 1.69 + 3(0.45) .

Choice 'b' could have worked, if there were parentheses around the ' .45 ',
or a 'times' symbol between the ' 3 ' and the ' .45 '. But there's not.

Thanks for taking the time to read If Matt buys a cola for 1 69 and gets a refill 3 times at a cost of 0 45 each which answer best fits. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

[tex]\$1.69+3\cdot \$0.45=\$1.69+\$1.35\\\\Ans.\ 1.69+3\cdot 0.45[/tex]