We appreciate your visit to Gwen went walking for 3 days in one week The first day she walked 3 1 2 miles Each day after that she walked 1. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
she walked 11.25 miles ................
Thanks for taking the time to read Gwen went walking for 3 days in one week The first day she walked 3 1 2 miles Each day after that she walked 1. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada
Gwen walked 11 miles.
What is Unitary method?
It is a method where we find the value of a single unit from the value of multiple units and the value of multiple units from the value of a single unit.
First, let us make a note of the information we have. There are 5 ice-creams. 5 ice-creams cost $125.
Step 1: Let’s find the cost of 1 ice cream. In order to do that, divide the total cost of ice-creams by the total number of ice-creams. The cost of 1 ice-cream = Total cost of ice-creams/Total number of ice-creams = 125/5 = 25. Therefore, the cost of 1 ice cream is $25.
Step 2: To find the cost of 3 ice-creams, multiply the cost of 1 ice cream by the number of ice-creams. The cost of 3 ice-creams is cost of 1 ice-cream × number of ice-creams = 25 × 3 = $75. Finally, we have the cost of 3 ice-creams i.e. $75.
on first day = 3 1/2 miles = 7/2 miles
On second day= 7/2 + 1/4 = 15/4 miles
On third day= 15/4 miles
So, she walked
=7/2 + 15/4 +15/4
=14+ 15 +15 /4
=44/4
=11 miles
Learn more about unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2