We appreciate your visit to If a 16 fl oz bottle of water costs 1 50 and a gallon of gasoline costs 3 50 which costs more per ounce. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
PLEASE MARK BRAINLIEST!
Answer:
Let's find out!
Step-by-step explanation:
**There is 128 fl oz in a gallon**
To solve, we will try and find the unit rate of 1 fl oz of both the cost of the water and the cost of the gasoline. A unit rate is when the denominator of a fraction is 1, showing how much of something equals 1 of the denominator. For example, if the cost was $1 for 1 fl oz, the cost of a gallon of gasoline would be $128.
[tex]\frac{cost(dollars)}{fl|oz}[/tex]
[tex]\frac{1.50}{16}[/tex] ÷ [tex]\frac{16}{16} = \frac{0.09375}{1} = \frac{0.09}{1}[/tex]
[tex]\frac{3.50}{16}[/tex] ÷ [tex]\frac{128}{128} = \frac{0.02734375}{1} = \frac{0.03}{1}[/tex]
For every 1 fl oz of water, it will cost $0.09
For every 1 fl oz of gasoline, it will cost $0.03
Which costs more?
Your answer is the water.
I hope this helps!
- sincerelynini
Thanks for taking the time to read If a 16 fl oz bottle of water costs 1 50 and a gallon of gasoline costs 3 50 which costs more per ounce. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada