Answer :

Answer:

The answer is B-$0.125/fl.oz

Step-by-step explanation:

$2.00/16 = $0.125/1

Thanks for taking the time to read A 16 oz bottle of juice costs 2 00 What is the unit cost A 0 075 fl oz B 0 125 fl oz C. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

The solution to the equation is Option B.

The unit cost of bottle of juice is $ 0.125 /fl.oz

What is an Equation?

Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.

It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.

Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.

Given data ,

Let the unit cost of the bottle of juice be = A

Now , the equation will be

The cost of 16 oz of bottle of juice = $ 2.00

So , the amount of bottle of juice for $ 1.00 = unit cost of the bottle of juice

And the equation will be

The amount of bottle of juice for $ 1.00 = cost of 16 oz of bottle of juice / 16

= 2 / 16

= 1 / 18

= $ 0.125 /fl.oz

Therefore , the value of A is $ 0.125 /fl.oz

Hence , the unit cost of bottle of juice is $ 0.125 /fl.oz

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/10413253

#SPJ5