College

We appreciate your visit to Janet is comparing prices of bottled water One bottle of water costs 1 92 and contains 12 ounces Another bottle of water costs 2 40. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Janet is comparing prices of bottled water. One bottle of water costs $1.92 and contains 12 ounces. Another bottle of water costs $2.40 and contains 16 ounces. Which bottle of water costs less per ounce?

What number goes in the blank.

Janet is comparing prices of bottled water One bottle of water costs 1 92 and contains 12 ounces Another bottle of water costs 2 40

Answer :

Answer:

The 16 ounce bottle is the cheapest costing only .15 cents per ounces wile the 12 ounce bottle costs .16 cents and ounce.

Step-by-step explanation:

Thanks for taking the time to read Janet is comparing prices of bottled water One bottle of water costs 1 92 and contains 12 ounces Another bottle of water costs 2 40. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

Yes correct answer I have that question on my test