We appreciate your visit to The Nuthouse sells macadamia nuts in three sizes the 12 oz jar sells for 8 65 the 16 oz bag sells for 10 99 and. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
The computation shows that the unit rate for the 12 oz. jar will be $0.72.
How to calculate the value?
It should be noted that from the information given, Nuthouse sells macadamia nuts in three sizes, the 12 oz. jar sells for $8.65.
Therefore, the unit rate for the 12 oz. jar will be:
= $8.65/12
= $0.72
Therefore, the computation shows that the unit rate for the 12 oz. jar will be $0.72.
Learn more about computations on:
brainly.com/question/4658834
#SPJ1
Thanks for taking the time to read The Nuthouse sells macadamia nuts in three sizes the 12 oz jar sells for 8 65 the 16 oz bag sells for 10 99 and. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada