We appreciate your visit to Complete the following a tex 100000 30000 4000 200 90 7 square tex b tex 100000 80000 2000 100 70 5 square tex c tex. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
To complete each part of this question, we need to add up all the numbers given in each expression.
a. $100,000 + 30,000 + 4,000 + 200 + 90 + 7 = \square$
Let's add these numbers step-by-step:
- $100,000 + 30,000 = 130,000$
- $130,000 + 4,000 = 134,000$
- $134,000 + 200 = 134,200$
- $134,200 + 90 = 134,290$
- $134,290 + 7 = 134,297$
So, $100,000 + 30,000 + 4,000 + 200 + 90 + 7 = 134,297$.
b. $100,000 + 80,000 + 2,000 + 100 + 70 + 5 = \square$
Add these up:
- $100,000 + 80,000 = 180,000$
- $180,000 + 2,000 = 182,000$
- $182,000 + 100 = 182,100$
- $182,100 + 70 = 182,170$
- $182,170 + 5 = 182,175$
Thus, $100,000 + 80,000 + 2,000 + 100 + 70 + 5 = 182,175$.
c. $100,000 + 60,000 + 2,000 + 100 + 50 = \square$
Calculate the sum:
- $100,000 + 60,000 = 160,000$
- $160,000 + 2,000 = 162,000$
- $162,000 + 100 = 162,100$
- $162,100 + 50 = 162,150$
Therefore, $100,000 + 60,000 + 2,000 + 100 + 50 = 162,150$.
d. $100,000 + 70,000 + 2,000 + 50 + \square + 6 = \square$
Here, we need to add up most of the numbers, but without knowing one of them (let's call it [tex]x[/tex]) and the final result.
- $100,000 + 70,000 = 170,000$
- $170,000 + 2,000 = 172,000$
- $172,000 + 50 = 172,050$
So, $172,050 + x + 6 = 172,056$
The missing number, [tex]x[/tex], must be 0 for the expression to equal $172,056$:
$100,000 + 70,000 + 2,000 + 50 + 0 + 6 = 172,056$
e. $100,000 + 5 = \square$
Lastly, we simply add $100,000 + 5 = 100,005$.
These exercises involve basic addition of multi-digit numbers, which is an essential skill in Mathematics, especially for students in Middle School. Each step requires careful addition, ensuring all values are correctly summed to find the final answer.
Thanks for taking the time to read Complete the following a tex 100000 30000 4000 200 90 7 square tex b tex 100000 80000 2000 100 70 5 square tex c tex. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada