Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

3 pounds:7 dollars

1 pound: 2.33 dollars

divide 3 by 3 to find 1. divide 7 by 3.

Thanks for taking the time to read Three pounds of bananas cost 7 How much does 1 pound of bananas cost. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

7/3=2.333 each pound of bananas will cost $2.33