We appreciate your visit to A 16 oz pack of green salad costs 2 1 Find the price of salad per ounce 2 Find the cost of 8 oz 12. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
The price of salad per ounce is $1/8. The cost of salad for 8,12,18 and 28 ounces pack are $1, $1.5, $2.25 and $3.5 respectively.
What is ounce or 0z?
Ounce or 0z is a unit used to measure the weight of any substance or any geometrical elements.
How did we calculate the above cost?
We are given the price of 16 0z green salad pack and it is $2
price of salad per ounce = 2/16 = $1/8
now cost for 8 0z pack salad is = $1/8×8 =$1
similarly, we get the price for 12 0z, 18 0z and 28 0z
are $1.5. $2.25 and $3.5.
hence, the cost is calculated from the given known price.
to learn more about price per weight visit:
https://brainly.com/question/19106276
#SPJ1
Thanks for taking the time to read A 16 oz pack of green salad costs 2 1 Find the price of salad per ounce 2 Find the cost of 8 oz 12. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada