High School

We appreciate your visit to Pats Pete and Koffi have annual salaries that aggregate to 200 000 00 Pete makes 11 000 00 more than Koffi and Pat makes 1. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Pats, Pete, and Koffi have annual salaries that aggregate to $200,000.00. Pete makes $11,000.00 more than Koffi, and Pat makes $1,000.00 less than twice Pete's salary. What are their respective monthly salaries?

Answer :

Answer:

Koffi's monthly salary: $3500 ($42000 annually)

Pete's monthly salary: $4416.7 ($53000 annually)

Pat's monthly salary: $8750 ($105000 annually)

Step-by-step explanation:

Let x represent Pat's annual salary

Let y represent Pete's annual salary

Let z represent Koffi's annual salary

According to the question, their annual salaries sum up to$200000 i.e. x + y + z= $200000

Pete makes $11000 more than Koffi anually means that y = $11000 + z

Pat makes $1000 less than twice (×2) of Pete's annual salary i.e. x = 2y - $1000

Hence, we have 3 equations:

(1)..... x + y + z= $200000

(2).... y = $11000 + z

(3).... x = 2y - $1000

First, we substitute y into equation (3) i.e.

x = 2(11000 + z) - 1000

x = 22000 + 2z - 1000

x = 21000 + 2z............ (4)

We then insert equations (4) and (2) into equation (1) to get z:

x + y + z = 200000

21000 + 2z + 11000 + z + z = 200000

4z + 32000 = 200000

4z = 200000 - 32000

4z = 168000

z = 42000

Hence, z (Koffi's) annual salary is $42000.

To get y, we substitute z in equation (2).

y = 11000 + z

y = 11000 + 42000

y = 53000

Hence, y (Pete's) annual salary is $53000

To get x, we add $42000 with $53000, and subtract from $200000 i.e. 42000 + 53000 = 95000

200000 - 95000 = 105000

Hence, x (Pat's) annual salary is $105000.

In order to get the monthly salary of each individual, we divide their annual salary by 12:

Koffi (z) = 42000/12 = $3500

Pete (y) = 53000/12 = $4416.7

Pat (x) = 105000/12 = $8750

Thanks for taking the time to read Pats Pete and Koffi have annual salaries that aggregate to 200 000 00 Pete makes 11 000 00 more than Koffi and Pat makes 1. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada