We appreciate your visit to PLEASE HELP ITS URGENT PLEASE 1 you are looking at your power bill for the month you pay 12 cent per kilowatt hour Running a. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
1. Electrical energy consumption is measured at kilowatt-hour (KWh). Thus the cost of energy consumed for the month is $31.104.
2. The amount of energy used in the house for the month is 731.634 KWh.
3. The length of the board equals the sum of each length of the pieces. The length of the board to buy is 8.70 feet.
1. The rate of consumption of energy is measured in kilowatt-hour.
In the given question,
12 cent is paid per kilowatt-hour.
60 watts of light for 1 hour = 0.06 KWh
3 light bulbs of 60 Watts each for 1 hour = 3 x 0.06
= 0.18 KWh
But,
30 days = 30 x 24 hours
= 1440 hours
The total energy consumed for the month = 1440 x 0.18
= 259.20 KWh
The total cost for the month = 0.12 x 259.20
= $31.104
Thus, the total cost for the month is $31.104.
2. Charge per kilowatt-hour = $0.11
Total power bill = $80.48
So that,
Total cost on bill = amount charge per kilowatt x total energy consumed in KWh
Which implies;
$80.48 = $0.11 x total energy consumed in KWh
total energy consumed = [tex]\frac{80.48}{0.11}[/tex]
= 731.634 KWh
Therefore, the amount of energy used in the house for the month is 731.634 KWh.
3. Each length of the two end pieces = 2.6 feet each
Given that the remaining piece needs to be 0.86 times longer than each of the first two. Then;
the length of the remaining piece = 2.6 + 0.86
= 3.46
The length of the remaining piece = 3.46 feet
The length of the board to buy = 2.6 + 2.6 + 3.46
= 8.66
Thus, the length of the board to buy is 8.70 feet.
Related link: 1, 2. https://brainly.com/question/13988193
3. https://brainly.com/question/16046083
Thanks for taking the time to read PLEASE HELP ITS URGENT PLEASE 1 you are looking at your power bill for the month you pay 12 cent per kilowatt hour Running a. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada