We appreciate your visit to A 16 ounce bottle of water from Store A costs 1 28 The cost in dollars y of a bottle of water from Store B. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
store A : 1.28/16 = 0.08 per oz
store B : y = 0.07x......= 0.07 per oz
Store B has the cheaper water.....by 1 cent per oz
store B : y = 0.07x......= 0.07 per oz
Store B has the cheaper water.....by 1 cent per oz
Thanks for taking the time to read A 16 ounce bottle of water from Store A costs 1 28 The cost in dollars y of a bottle of water from Store B. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada
Answer: Store A : $0.08 per ounce ; Store B : $0.07 per ounce. Store´s B bottle cost less per ounce.
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to analyze the information given:
- Store A
- Cost of a 16-ounce bottle of water: $1.28
- Store B
- Cost of bottle: y= 0.07x
To calculate the cost per ounce for store A, we have to divide the cost of a bottle ($1.28) by the ounces of the bottle (16).
Cost per ounce (A): $1.28/ 16 = $0.08 per ounce
And for B, the expression y= 0.07x represents the cost of a bottle, where x is the number of ounces and 0.07 is the cost per ounce.
Cost per ounce (B); $0.07 per ounce
$0.08 (A) > $0.07 (B)
Store´s B bottle cost less per ounce.