High School

We appreciate your visit to Comfy Cozy Chairs makes and sells rockers Each rocker requires 45 of direct materials and 37 of direct labor Variable manufacturing overhead is 8 per. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Comfy Cozy Chairs makes and sells rockers. Each rocker requires $45 of direct materials and $37 of direct labor. Variable manufacturing overhead is $8 per unit, and fixed manufacturing overhead totals $58,000. Variable selling and administrative costs are $15 per unit, and fixed selling and administrative costs total $102,000. During the period, 2,000 rockers were produced and 1,640 were sold.

The unit product cost using absorption costing is ______.

Answer :

Answer:

the unit product cost using absorption costing is $119

Explanation:

The computation of the unit product cost using absorption costing is given below:

= Direct material per unit + direct labor per unit + variable manufacturing cost per unit + fixed manufacturing cost

= $45 + $37 + $8 + ($58,000 ÷ 2000)

= $119

Hence, the unit product cost using absorption costing is $119

Thanks for taking the time to read Comfy Cozy Chairs makes and sells rockers Each rocker requires 45 of direct materials and 37 of direct labor Variable manufacturing overhead is 8 per. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

Final answer:

The unit product cost using absorption costing for Comfy Cozy Chairs is $119.

Explanation:

To calculate the unit product cost using

absorption costing

, we need to add together the costs of direct materials, direct labor, variable manufacturing overhead, and a portion of the fixed manufacturing overhead allocated to each unit. In this case, we have: $45 (direct materials) + $37 (direct labor) + $8 (variable manufacturing overhead) = $90 per unit. The fixed manufacturing overhead is $58,000 and since we produced 2,000 rockers, the allocated overhead per unit is $58,000 / 2,000 = $29 per unit. So, the total unit product cost using absorption costing is $90 + $29 =

$119

. The variable selling and administrative costs, and fixed selling and administrative costs do not factor into the unit production cost, which are only considered when we are calculating the product's selling price, as they apply after production.

Learn more about Absorption Costing here:

https://brainly.com/question/32825362

#SPJ12